Projekt Domovinski rat – Josip Jović
Zbog pozitivnih dojmova i raznih učinaka koje je proizveo prošle godine pilot-projekt “Domovinski rat – Josip Jović” ove je godine “prerastao” u obvezni program, tj. ušao je u službeni “kurikulum” Policijske škole “Josip Jović” kao terenska nastava za polaznike te škole.
Osnovni cilj ovog projekta je upoznavanje budućih policijskih službenika o vremenu i okolnostima početka, kao i o tijeku Domovinskog rata, očuvanje vrijednosti stečenih u Domovinskom ratu i njihovo prenošenje na mlađe generacije te razmijevanje potreba braniteljske populacije kroz direktnu komunikaciju i druženje s veteranima Domovinskog rata.
I ovogodišnji projekt “Domovinski rat – Josip Jović” realiziran je zajedničkom suradnjom Policijske škole “Josip Jović”, Udruge “Tigar 90/91 Rakitje” i Ustanove za sveobuhvatnu skrb o pripadnicima 1. gardijske brigade “Tigrovi” i Jedinice za posebnu namjenu MUP-a RH Rakitje, u čijem se prostoru ovaj projekt i održavao od 19. ožujka do 30. travnja 2024. godine.
Tijekom deset različitih termina u ovom hvale vrijednom projektu sudjelovalo je više od 400 polaznika Policijske škole “Josip Jović”, uz pratnju njihovih odgojitelja i pedagoga, a sve “pod budnim okom” i koordinacijom Zdravka Valente, nastavnika stručnih predmeta u toj školi. Treba svakako istaknuti i podršku Ministarstva unutarnjih poslova ovom projektu, a za vrijeme njegovog trajanja, u pratnji načelnika Policijske akademije “Prvi hrvatski redarstvenik” Josipa Ćelića i načelnika Policijske škole “Josip Jović” Maria Bošnjaka, sudionike projekta u Ustanovi za sveobuhvatnu skrb “Tigrovi” u Rakitju posjetio i ministar Davor Božinović, koji je tom prigodom otvorio i izložbu “Hrvatska vojska i policija u mjerilu od Domovinskog rata do danas” postavljenu u Spomen sobi Tigrova.
Dnevni program projekta “Domovinski rat – Josip Jović” počinjao bi u jutro oko 8.30h. Odmah po dolasku u Rakitje svaka grupa polaznika Policijske škole “Josip Jović” u pratnji svojih domaćina veterana Domovinskog rata najprije bi odala počast i zapalila svijeću ispred spomen ploče poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima 1. gardijske brigade Tigrovi u Rakitju.
Nakon kratkog osvježenja slijedila su predavanja o okolnostima koje su neposredeno prethodile i o samom tijeku Domovinskog rata, koje su za svih deset grupa polaznika policijske škole održali veterani Domovinskog rata koji su od prvih dana bili zapovjednici i pripadnici “Tigrova”, a danas su generali Hrvatske vojske u mirovini - Darko Rukavina, Zdravko Andabak i Petar Bajan. Povremeno se, kao predavač pojedinim grupama, uključio i umirovljeni general zbora Josip Lucić, također nekadašnji zapovjednik 1. gardijske brigade “Tigrovi” i bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH. Svojim predavanjima generali su izazvali veliki interes mladih polaznika policijske škole, posebno u dijelu kad su pričali o konkretnim situacijama iz Domovinskog rata koje su i sami proživjeli i u njima sudjelovali. Između izlaganja pojedinih predavača polaznici policijske škole mogli su pogledati dva dokumentarna filma, u prvom je prikazan kronološki presjek Domovinskog rata, a drugi je “priča” o 1. gardijskoj brigadi “Tigrovi”. Na samom kraju predavanja buduće mlade policajce predavači su poticali na interakciju, za što bi pojedinci bili i simbolično nagrađeni prigodnim suvenirom ili knjigom s posvetom.
Nakon predavanja o Domovinskom ratu zaposlenik Ustanove za sveobuhvatnu skrb “Tigrovi” Branimir Gudelj svim polaznicima ovog projekta prezentirao je djelatnost i aktivnosti koje se odvijaju u toj ustanovi, s posebnim naglaskom na Spomen sobu Tigrova, a što je bio i svojevrsni uvod u “relaksirajući” dio programa koji se odvijao nakon ručka, kad su se budući mladi policajci i osobno uključivali u aktivnosti i rad u radionicima koje djeluju u Ustanovi “Tigrovi”…
Tijekom projekta “Domovinski rat - Josip Jović” u Ustanovi “Tigrovi” organiziran je rad brojnih radionica – biciklizam, streličarstvo, boćanje, nordijsko hodanje, stolni tenis, biljar, pikado, kartanje, šah, zatim slikarske radionice, radionice keramike, pčelarske radionice, a rado se odgovoralo na svaki interes i pitanja koja su vezana i za druge aktivnosti koje se tu odvijaju, kao npr. iz područja vrtlarstva ili ronjenja.
U rad navedenih radionica tijekom ovog projekta uključili su se brojni veterani Domovinskog rata, bivši pripadnici 1. gardijske brigade “Tigrovi” i drugi hrvatski branitelji, pripadnici njihovih obitelji, kao i zaposlenici Ustanove za sveobuhvatnu skrb “Tigrovi” predvođeni ravnateljem Ervinom Škacanom, koji su bili i velika logistička podrška ovom projektu.
Kroz razgovor i neformalno druženje budući mladi hrvatski policajci dobili su prigodu bolje se upoznati s ljudima koji su direktno stvarali državu Hrvatsku u ratu, ali i sa njihovim doprinosom u njenom razvoju kroz aktivnosti kojima se bave u miru.
Tijekom trajanja projekta “Domovinski rat – Josip Jović” dio polaznika policijske škole koji su sudjelovali u ovom projektu već se i aktivno uključio u aktivnosti i radionice Ustanove “Tigrovi” pa se tako desetak budućih mladih policajaca sa jednim svojim nastavnikom pridružilo veteranima “Tigrova” u biciklističkom maratonu, kojim je obilježen “Krvavi Uskrs” i 33. godišnjica pogibije prvog hrvatskog redarstvenika u Domovinskom ratu i pripadnika “Tigrova” Josipa Jovića, po kojem njihova škola i ovaj projekt nose ime. Na samom kraju ovog projekta zaposlenica Ustanove “Tigrovi” Lucija Andabak, koja je na razne načine bila vrlo angažirana u provedbi ovog projekta, a i sama je bila aktivna učesnica navedenog biciklističkog maratona, uručila je predstavnicima Policijske škole “Josip Jović” i sudionicima tog biciklističkog maratona veliku uokvirenu fotografiju s Plitvica kao uspomenu na ovaj projekt i zajedničko sudjelovanje u biciklističkom maratonu Rakitje – Plitvička jezera.