Održana škola preživljavanja u prirodi

 

prezivljavanje2019 sl1U periodu od 3. do 5. rujna 2019. godine na Medvednici, u neposrednoj blizini planinskog jezera "Tigrovo oko", gdje su pripadnici 1. GBR "TIGROVI", tijekom 1991. godine provodili obuku u vrijeme kada je zapovjedništvo brigade bilo smješteno na Sljemenu, provedena je škola preživljavanja u prirodi za djecu "Tigrova".

 

Kamp "Tigrovo oko" – škola preživljavanja u prirodi za djecu veterana "TIGROVA" proveden je s ciljem približavanja djece prirodi i obučavanja u vještinama potrebitim za preživljavanje u prirodi te njihova upoznavanja s vrijednostima Domovinskog rata i povijesti "TIGROVA", postrojbe u kojoj su pripadnici bili i njihovi očevi.

 

Prvi dan kampa započeo je ranojutarnjim okupljanjem svih sudionika u Spomen domu "TIGROVA" u Rakitju gdje je nakon uvodnog upoznavanja i pozdravnog govora od strane predstavnika Ustanove za sveobuhvatnu skrb o Tigrovima i udruge "Tigar 90/91 Rakitje" upriličen doručak i zaduženje opreme. Tom prilikom sudionici i njihovi roditelji detaljnije su upoznati s radom Ustanove kao i osnovnim informacijama vezanim uz kamp. Obzirom na kišno vrijeme, umjesto planiranog pješačenja od Tunela u Gračanima do lokacije kampa, organiziran je prijevoz svih sudionika kombi vozilima.

 

Sam kamp održao se u prirodnim uvjetima i okolišu miješane bjelogorične i vazdazelene šume, na visini od 840 metara nadmorske visine. Kamp je održan u različitim vremenskim uvjetima tako da je prvi dan bio kišovit, a ostala dva dana sunčana s promjenjivom temperaturom. Sudionici su bili smješteni u šatorskom naselju, odnosno šatorima kapaciteta 2 osobe, prilagođeno njihovom uzrastu (podmetači, zračni madraci i vreće za spavanje).

 

Svi sudionici su sudjelovali u kompletnom programu obuke koji se sastojao od sljedećih cjelina:

  1. Paljenje vatre bez upaljača i održavanje iste (noćno požarstvo uz vatru)
  2. Postavljanje šatora i drugih vrsta skloništa za preživljavanje
  3. Pronalaženje i sakupljanje te dezinficiranje vode za piće
  4. Izrada priručnih oružja i oruđa za lov
  5. Signalizacija signalnim ogledalima i signalnim zastavicama uz učenje Morseove abecede
  6. Načela hodnje u različitim vremenskim uvjetima (odlazak na vrh Medvednice - Sljeme)
  7. Priprema i termička obrada sirove hrane (pečenje i kuhanje)
  8. Protupožarna zaštita i očuvanje okoliša
  9. Čvorlogija i izrada narukvice za preživljavanje
  10. Kviz o Domovinskom ratu i povijesti 1. GBR.

Kroz cijeli program obuke sudionici su obučavani o suživotu s prirodom i važnosti prepoznavanja znakova i zvukova prirode tijekom kretanja i boravka u prirodi kako ne bi narušili njenu ravnotežu ili uznemirili razne životinjske vrste koje obitavaju na tom području. Tijekom boravka na Medvednici i kretanja sudionici kampa imali su vizualni susret sa ženkom vepra i tri mladunca te sa dvije srne koje su došle u blizinu šatorskog naselja.

 

U posjet kampu dolazili su i djelatnici Parka prirode Medvednica - rendžeri, kojom prilikom su sa zadovoljstvom utvrdili da se škola preživljavanja u prirodi odvija bez remećenja redovnog stanja u šumi.

 

Zadnjeg dana kampa, a po završetku svih aktivnosti organizirano je pospremanje tabora i čišćenje okoliša od smeća što je imalo za cilj ekološko osvješćivanje sudionika kampa. Nakon toga organizirana je hodnja jačeg tempa po Bikčevićevoj stazi s ciljem spuštanja prema potoku Bliznec-Dolje, što je predstavljalo završnu točku hodnje. Sama završna hodnja u dužini od 4,7 km trajala je 1 sat i 25 minuta. Težina spusta bila je 2. razine. Dolaskom na završnu točku hodnje, sudionici su kombi vozilima prevezeni do Spomen doma "TIGROVA" u Rakitju, gdje je organizirana svečanost dodjele diploma sudionicima i prigodnih zahvalnica, uz večeru u organizaciji Ustanove za sveobuhvatnu skrb o "Tigrovima".

 

Sva djeca – sudionici kampa s oduševljenjem su sudjelovala u svim dijelovima planirane obuke. Isto tako, svi su u velikoj mjeri usvojili pokazana im znanja i vještine te su izrazili želju za nastavkom ovakve prakse organiziranja škole preživljavanja, ali u dužem trajanju (5-7 dana). Posebno veliki interes je iskazan za tematiku Domovinskog rata i stvaranja Republike Hrvatske kao i njenu blisku povijest. 

 

(Rajko Perić, rujan 2019.) 

 

Foto album

 

 

Search

Najave događanja

20.4.
subota
 

Likovna radionica (izvanredna)u Mokricama kraj Oroslavlja

 

21.4.
nedjelja
 

18 sati posjeta motorista 4. GBR Ustanovi ("33. krunice za 33. godine")

 

23.4.
utorak
 

8:30  Projekt “Domovinski rat – Josip Jović” – terenska nastava za polaznike Policijske škole “Josip Jović”.

 

23.4.
utorak
 

9:30  Projekt “Tigar” (u suradnji s Ustanovom “Mali dom”)

 

23.4.
utorak
 

18:30 - 20:00  “Edukacijom do zdravlja” - okrugli stol 

24.4.
srijeda
 

16:00-20:00 Likovna radionica

 

25.4.
četvrtak
 

8:30  Projekt “Domovinski rat – Josip Jović” – terenska nastava za polaznike Policijske škole “Josip Jović”.

 

26.4.
petak
 

18:00  “Branitelji i pčelarstvo” – predavanje (UDVDR RH)

 

30.4.
utorak
 

8:30  Projekt “Domovinski rat – Josip Jović” – terenska nastava za polaznike Policijske škole “Josip Jović”.

 

30.4.
utorak
 

9:30  Projekt “Tigar” (u suradnji s Ustanovom “Mali dom”)

 

 

 

Informacije o svim aktivnostima i najave dolaska na br. 099 329 5945.

 

 

1. likovna kolonija

"TIGROVI ZA VUKOVAR"

Virtualna izložba

likovnih radova

 

katalog naslovnica2

(kliknite na sliku za pregledavanje virtualne izložbe)

 

 

foto albumi

 

 

Partneri

 

HP HRVATSKA POSTA LOGO NOVI FINAL za SPONZORSTVO 01a

 

hr sume

 

zagrebacka zupanija logo 220

Ova stranica koristi kolačiće (Cookies) radi pune funkcionalnosti i boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregledavanja suglasni ste s uporabom kolačića. Više informacija pogledajte ovdje..